Kredyt samochodowy czy gotówkowy na auto?

Kredyt samochodowy czy gotówkowy na auto?

Przy zakupie auta wielu Polaków planuje skorzystać z gotówki, przeznaczając na ten cel np. zgromadzone oszczędności. Nie zawsze jednak jest to z różnych względów możliwe. W takiej sytuacji w rachubę wchodzi kredyt gotówkowy lub samochodowy – która z tych opcji jest lepsza?

Sprawdź również: czy wypożyczenie auta sportowego ma sens?

Kredyt samochodowy – na czym polega, jakie ma plusy i minusy?

Kredyt samochodowy, jak sama wskazuje, jest kredytem celowym. Oznacza to, że można go przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu – niekoniecznie auta osobowego, ale też m.in. samochodu ciężarowego, motocykla czy skutera. Oferta kredytów samochodowych odnosi się do pojazdów nowych i używanych – zarówno z salonów, jak i z komisów oraz od osób prywatnych. 

W przypadku kredytu samochodowego bank figuruje w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel auta aż do momentu spłacenia kredytu. Ponadto kredytobiorca musi sprostać wyśrubowanym kryteriom dotyczącym zabezpieczeń i wkładu własnego, a im starszy samochód, tym trudniej jest dostać kredyt.

Kredyt gotówkowy – alternatywa dla kredytu samochodowego

Alternatywą dla kredytu samochodowego może być kredyt gotówkowy, który łatwiej jest otrzymać – zwłaszcza w banku, który prowadzi rachunek klienta. Pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel, przy czym nie ma konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń. Podstawową przesłanką wpływającą na decyzję banku w sprawie przyznania kredytu jest zdolność kredytowa klienta na odpowiednim poziomie. Minusem tej formy finansowania zakupu auta jest wyższe oprocentowanie oraz brak ulg przy zakupie ubezpieczeń komunikacyjnych. 

Zanim weźmiesz kredyt – o tym pamiętaj! 

Udzielając kredytu samochodowego, bank wymaga wkładu własnego. Przy kredycie gotówkowym nie jest on konieczny, niemniej zdecydowanie warto nim dysponować. Sprzedaż starego auta na skup to – jak przekonują eksperci – doskonały sposób na zdobycie niezbędnych środków. Jest to rozwiązanie mające sporo zalet. Istnieje opcja sprzedaży samochodu bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić szybki formularz elektroniczny, a następnie umówić się z pracownikiem skupu na oględziny pojazdu. Przyjmowane są nie tylko sprawne samochody, ale także uszkodzone czy powypadkowe egzemplarze, których trudno się pozbyć na własną rękę. Natychmiastowa wypłata gotówki to gwarancja zdobycia środków, które będą atutem przy zawieraniu umowy kredytowej z bankiem.

Dodaj komentarz