Kredyt samochodowy na zakup auta – czy warto?

Kredyt samochodowy na zakup auta – czy warto?

Kredyt samochodowy na zakup auta – czy warto?

Zakup samochodu to spory wydatek i nie każdy jest w tak dobrej sytuacji finansowej, by uregulować należność gotówką. Pozostaje więc kredyt. Czy jednak jest to opłacalne rozwiązanie i jaka forma pożyczki będzie najkorzystniejsza?

Sprawdź również: czy wypożyczenie auta sportowego ma sens?

Zakup u dealera

Kupując nowe auto w salonie praktycznie zawsze można liczyć na to, że już na miejscu otrzyma się ofertę kredytu samochodowego, co bardzo upraszcza całą transakcję i oszczędza czas potrzebny na załatwienie formalności w bankach. Niektórzy producenci samochodów mają własne banki, co ułatwia zaciągnięcie kredytu na dobrych warunkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by poszukać jeszcze lepszej propozycji na własną rękę, w konkurencyjnych placówkach.

Stary samochód można zostawić w rozliczeniu, to obniży cenę nowego pojazdu. Nie zawsze jednak jest to korzystne cenowo dla sprzedającego, dlatego warto pomyśleć o oddaniu używanego auta do skupu, gdzie często otrzymuje się wyższą stawkę niż ta proponowana przez dealera.

Jaki kredyt się opłaca?

Kredyt samochodowy to – zgodnie z nazwą – kredyt zaciągnięty w konkretnym celu, jakim jest właśnie zakup nowego pojazdu. Zwykle taka opcja jest bardzo atrakcyjna finansowo od zwykłego kredytu gotówkowego, ponieważ przy kredycie samochodowym bank wprowadza różnego rodzaju zabezpieczenia na wypadek braku spłaty, co dla klienta oznacza niższe koszty obsługi.

Przy kredycie gotówkowym takich zabezpieczeń jest mniej, dlatego dla klienta jest on droższy. Daje jednak więcej swobody, ponieważ nie trzeba deklarować celu kredytu i szukaniem samochodu można się zająć dopiero po otrzymaniu gotówki – kredyt samochodowy jest na konkretne auto.
Warto też mieć na uwadze, że nie zawsze da się zaciągnąć kredyt samochodowy na zakup używanego auta, szczególnie gdy ma ono więcej niż 10 lat i jest kupowane poza salonem. W przypadku tanich, używanych samochodów kosztujących kilka tysięcy złotych, warto rozważyć oddanie starego auta do skupu, a brakującą kwotę można dość łatwo pozyskać z linii kredytowej w rachunku bieżącym.

Dodaj komentarz