Osób, które mają negatywna historie kredytową przybywa, co za tym idzie wzmaga się zainteresowanie usługami oferowanymi jako poprawa kondycji kredytowej. Niestety nie jest to aż tak łatwe, proste na jakie wygląda w reklamach firm oferujących czyszczenie BIK. Zasady wpisów i ich usuwania w BIK regulowane są prawem bankowym, a katalog sytuacji kiedy można wnioskować o usunięcie danych klienta z BIK są mocno ograniczone.
BIK a historia kredytowa
Aby uzyskać akceptacje banków na udzielenie kredytu potrzebna jest pozytywna historia kredytowa. Oznacza ona, iż w centralnej bazie bankowej, która gromadzi dane o kredytobiorcach nie posiadamy wpisów o nieterminowych spłatach rat bankowych, czy co gorsza o niespłaconych zobowiązaniach. Egzekucje komornicze i sprawy sądowe w toku dotyczące spłaty zobowiązań finansowych, to wszystko składa się na naszą kondycję finansową, która rzutuje na ryzyko udzielenia kredytu w przyszłości. Na szczęście historie tą można poprawić. Przede wszystkim po czasie dane z BIK znikają automatycznie. Zła historia może utrudnić uzyskanie określonej sumy kredytowej, w skrajnych prypadkach może oznaczać całkowita blokadę udzielania pozyczej i kredytów, jednak warto pamiętać, iż brak jakiejkolwiek historii kredytowej również może mieć negatywny wpływ na decyzje banku w sprawach wniosków kredytowych.
Wniosek o wykreślenie z Biura informacji Kredytowej
Informacje w BIK bez zgody klienta, którego dotyczą widnieją w bazie pięć lat. Jest to okres dość długi, a jednocześnie pozwala na resocjalizację dłużnika kredytobiorcy. Co do zasady na gromadzenie danych w Bik konieczne jest wyrażenie zgody klienta. Nie potrzebna jest zgoda na gromadzenie danych bieżących dotyczących spłaty, zgoda ma znaczenie dla danych przechowywanych po spłacie zobowiązania. Podkreślić należy, iż w bazie zbierane i przechowywane są nie tylko informacje negatywne ale również pozytywne, dlatego też jeden negatywny wpis w Bik wobec szeregu pozytywnych nie hamuje ścieżki kredytowej na przyszłość. W określonych przypadkach można wnioskować o wykreślenie wpisu z BIK. Przede wszystkim aby takie wniosek zlozyć musimy wiedziec jakie wpisy widnieją na naszym koncie. Aby uzyskać takie informacje można zamówić raport BIK. Mając już pewne bankowe doświadczenie z odmową udzielenia kredytu można od razu zdecydować się na czyszczenie Bik oferowane przez różne podmioty prawno-finansowe. Wówczas wniosek o usunięcie informacji jak i pozyskanie raportu leży w gestii firmy dokonującej czyszczenia BIK.
Modyfikacja BIK nie jest możliwa?
Informacje które trafiają do BIK nie są informacjami jakie można wymazać bo tak chcemy. Może o to wnioskować bank, który wpis do BIK złożył, jednak również i ta procedura jest ograniczona. Jeśli dłużnik posiadał opóźnienie w spłacie powyżej 60 dni oraz minęło 30 dni od poinformowania dłużnika o przetwarzaniu danych bez zgody na okres 5 lat można jedynie negocjować z wierzycielem modyfikacje zapisów w BIK. To właśnie na tym głównie polegają usługi czyszczenia BIK. Nie jest to zatem czyszczenie wpisów a jedynie ich realna aktualizacja, modyfikacja, dzięki której można co nieo poprawić swoja historię kredytową.