Odfrankowienie, to możliwe

Odfrankowienie, to możliwe

Odfrankowienie poprzez unieważnienie umowy kredytowej w CHF to najskuteczniejszy sposób na uwolnienie się od franka. Od niedawna proces ten jest coraz szybszy i coraz częściej postępowanie przed sądem w sprawie frankowej kończy się wygraną frankowicza. Priorytetem jest udowodnienie w sądzie, iż umowa kredytowa została zawarta z błędami, a wady jakimi jest dotknięta sprawiają, że powinna zostać uznana za nieważną.

Czy każdy kredyt frankowy da się unieważnić?

Wiele mówi się o unieważnieniu umowy kredytowej z bankiem na kredyty we frankach szwajcarskich. Większość umów da się podważyć i udowodnić im abuzywność, a w konsekwencji unieważnić. Jednak są też pewne wyjątki, na które warto zwrócić uwagę, gdyż mogą dotyczyć właśnie naszego przypadku. Z tego względu warto zanim napiszemy i wniesiemy do sądu pozew z roszczeniem sprawdzić jakie mamy szanse na wygraną i czy posiadany kredyt można unieważnić na wspomnianych zasadach.

Unieważnienie kredytu, dla kogo?

Z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami o odfrankowieniu, uwolnieniu się od wysokich rat w CHF, tymczasem nie każdy z tej opcji może skorzystać. Przede wszystkim wykluczeni z tej grupy szczęściarzy są ci, którzy podpisali ugodę z bankiem, przewalutowali kredyt. W niektórych przypadkach również jest to niemożliwe, gdy kredyt był zaciągany przez firmę, kiedy kredytobiorca posiadał wiedzę zawodową związaną z indeksacja kredytów i rozliczeń walutowych, a także kiedy nieruchomość kupowana była pod wynajem w ramach działalności specjalizującej się w wynajmie nieruchomości. Są też miłe niespodzianki, o których dobrze jest pamiętać. Otóż nawet jeśli kredyt już zdążyliśmy spłacić, nadal możemy pozwać bank i unieważnić umowę, a dalej rozliczyć kredyt już spłacony z korzyścią na rzecz kredytobiorcy. Wbrew pozorom sporo jest takich osób, które kredyt już zdążyły spłacić.

Analiza prawna kancelarii

Pomoc prawnika na etapie oceny czy można unieważnić kredyt we frankach jest niezbędna. Temu właśnie służy wstępna analiza prawna umowy. Kancelaria frejowskich chf wykonuje szczegółowa analizę zapisów, które stanowią podstawę do unieważnienia umowy i tym samym kredytu. Podczas analizy oceniane są także okoliczności jej zawarcia, a które mogą mieć wpływ na orzeczenie sądu. Co prawda żadna kancelaria frankowa nie udziela gwarancji na wygraną, to większość uczciwie przyznaje na jakim poziomie ryzyka znajduje się dana umowa. Czasem chodzi o bank, w którym umowa została zawarta, czasem o konkretne zapisy umowy.

Warto spróbować

Zawsze warto spróbować. Niestety rozpoczęcie sprawy frankowej generuje koszty i wiąże się z późniejszymi opłatami na rzecz kancelarii frankowej. Mimo wszystko nakłady niezbędne do przeprowadzenia procesu są niewspółmiernie niskie do korzyści jakie można uzyskać wygrywając w sądzie. O ile przegrana w sądzie nie zamyka nam drogi do ugody, do przewalutowania kredytu, czy kontynuacji spłaty kredytu, o tyle np. zawarcie ugody eliminuje możliwość wniesienia pozwu o unieważnienie zobowiązania. Aktualnie pozytywnych dla frankowiczów orzeczeń przybywa w dość dużym tempie. Sporadycznie sądy utrzymują w mocy umowę kredytową, zwykle wina leży w należytej argumentacji prawnika reprezentującego kredytobiorcę.  

Dodaj komentarz