Problemy finansowe – jak poradzić sobie w trudnej sytuacji?

Problemy finansowe – jak poradzić sobie w trudnej sytuacji?

Temat problemów finansowych może dotknąć każdego z nas. Nagłe niespodziewane zdarzenie losowe, długi członków rodziny czy nawarstwiające się kolejne raty kredytów mogą znacząco zachwiać naszym budżetem. Niezależnie od wydarzeń, które spowodowały pojawienie się kłopotów finansowych, nie jesteśmy w sytuacji patowej. Możemy znaleźć rozwiązanie lub szukać pomocy u specjalistów. 

Kiedy zaczynają się problemy finansowe?

Rozpoznanie swoich kłopotów finansowych jest pierwszym krokiem do zażegnania problemu. Pierwszym sygnałem, który świadczy o drobnych zachwianiach budżetu jest odkładanie coraz mniejszej ilości pieniędzy. Z czasem całkowita rezygnacja z oszczędzania lub brak funduszy na realizowanie tego celu, powoduje życie od tzw. “pierwszego do pierwszego”. Wydawanie całego dochodu na bieżąco, bez tworzenia swoistej pieniężnej poduszki bezpieczeństwa, może być objawem rozpoczynających się lub mogących mieć miejsce w przyszłości – problemów finansowych. 

Kolejnym objawem może być odmawianie sobie zakupu podstawowych dóbr, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na spłatę kredytu czy innych zobowiązań. Brak pieniędzy na podstawowe potrzeby, może powodować nadprogramowy stres, a nawet pogorszenie samopoczucia mogące trwać wiele tygodni. 

Problemy finansowe a depresja – czy może być przyczyną? Do problemów finansowych mogą doprowadzić także stany depresyjne lub inne zaburzenia psychiczne. Zadłużenie zaczyna przerastać możliwości radzenia sobie w niekomfortowej sytuacji. Osobom zmagającym się z chorobowym obniżeniem nastroju brak motywacji czy nawet siły do dbania o finanse. Często zdarza się im zapominać o kolejnych ratach, a kolejne monity o zaległościach w spłacie powodują pogorszenie ich stanu.

Zaciąganie kolejnych pożyczek w celu spłacenia dotychczasowych zobowiązań jest już sytuacją, do której nie powinno się doprowadzić. Świadczy ona o poważnych trudnościach finansowych. W dłuższej perspektywie prowadzą jedynie do całkowitego braku spłaty kolejnych rat i spiralę zadłużeń z której wyjście zajmie o wiele więcej czasu. 

Jak poradzić sobie z problemami finansowymi? 

Uświadomienie sobie o występowaniu problemu i postanowienie zmiany w swoim życiu, będzie pierwszym krokiem do poprawy sytuacji finansowej. Uciekanie od problemów i udawanie, że nie istnieją przysporzy jedynie więcej szkód. Następnie należy zastanowić się nad przyczyną. Zbyt niskie zarobki, zbyt duże wydatki, a może miejsce mają oba te zdarzenia? Czy jest to długookresowa sytuacja, czy też jednorazowy problem? 

W budowaniu zdrowych nawyków finansowych z pewnością pomoże rezygnacja z powszechnie występującego biegu za nowinkami i niepotrzebnymi nowościami. Konsumpcjonizm przyczynia się do pogłębiania komplikacji związanych z domowymi funduszami. Kolejny tablet czy wizyta u kosmetyczki nie pomogą w wydostaniu się długów. W pierwszej kolejności należy skupić się na spłacie zobowiązań.

Dodatkowe źródła dochodu 

Próba znalezienia dodatkowej gotówki może nie być łatwa. Należy pamiętać jednak, że trudna sytuacja jest stanem przejściowym. W Internecie znaleźć można specjalne portale oferujące prace dorywcze i oferty pracy tymczasowej. Jeśli istnieje okazja, można spróbować sił w dostarczaniu posiłków czy przewozach osób i rzeczy. Inwentaryzacje towaru czy oferty sprzątania domów i lokali, także pomogą zasilić budżet. 

Należy zastanowić się czy nie posiadamy jakiejś umiejętności, którą możemy przekuć w pieniądze. Tworzenie tekstów, grafik, umiejętność pieczenia pysznych ciast, a nawet wyprowadzanie psów. Poszukać można grup i zleceń na forach internetowych lub ogłosić się na osiedlowych tablicach informacyjnych. Najważniejsze jest podjęcie jakiegokolwiek działania przybliżającego nas do ustalonego wcześniej celu.

Unikanie kolejnych zadłużeń 

Aby poradzić sobie z problemami finansowymi konieczne jest zaprzestanie zaciągania kolejnych pożyczek i chwilówek. Jest to błędne myślenie jakoby kolejne zapożyczenie miało pomóc w spłacie już istniejącego. Kolejny kredyt gotówkowy pomoże jednorazowo jednak w konsekwencji zwiększy skalę długów. 

Plan wydatków

Twarde dane będą przyjacielem w sytuacji kłopotów z finansami. Dłużnicy często nie wiedzą ile faktycznie mają przychodu, jakie raty muszą płacić i ile wynosi ich zobowiązanie z kolejnych tytułów. Na kartce papieru należy wypisać:

  • wszystkie miesięczne źródła dochodów jakie otrzymujemy – kwotę wypłaty, dodatkowe świadczenia, premie czy bonusy, 
  • kwoty rat do spłacenia każdego miesiąca z rozpisaniem na każdego z wierzycieli,
  • każde z wydatków związanych z rachunkami, jedzeniem, komunikacją i rozrywką.

Nie pomijaj nawet najdrobniejszej rzeczy. Następnie użyj kalkulatora i podsumuj kolumnę z wydatkami i przychodami. Jeśli nie wystarcza pieniędzy na najważniejsze zobowiązania należy odpuścić najmniej potrzebne rzeczy. W pierwszej kolejności należy zrezygnować z kwot związanych z rozrywką. Być może trzeba będzie zastanowić się nad zmianą operatora, a ubrań poszukać w second handach. Walka o spokój finansowy wiąże się z trudnymi decyzjami, które jednak zaowocują w przyszłości. 

Gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia kłopotów finansowych? 

Przede wszystkim nie należy bagatelizować problemu oraz wstydzić się prosić o pomoc. Istnieją sposoby na skuteczne wyjście z długów nawet, gdy sytuacja wydaje się beznadziejna. Rodzina, przyjaciółka czy partner mogą pomóc w znalezieniu rozwiązania lub zwyczajnie podnieść na duchu, by łatwiej było uporać się z problemami finansowymi. Szczerość jest tutaj kluczem. 

Pomoc specjalisty 

Długi potrafią spowodować znaczące pogorszenie się samopoczucia. Szczególnie gdy istnieją przyczyny zewnętrzne, niezależne od nas samych takie jak choroba czy kryzys, który możemy obserwować nadal w 2022 roku. Smutek i przygnębienie jest naturalnym objawem, jednak gdy utrzymuje się za długo i towarzyszą mu dodatkowe objawy, mogą wystąpić zaburzenia depresyjne. Symptomami mogącymi świadczyć o konieczności udania się do specjalisty są: 

  • skrajne stany emocjonalne,
  • problemy ze spaniem,
  • przyspieszone tętno,
  • utrzymujący się lęk niewiadomego pochodzenia,
  • trudności w wykonywaniu podstawowych czynności, 
  • apatia i poczucie braku sensu działań.

Bagatelizowanie sygnałów może przyczynić się do pogorszenia nastroju i zdrowia, ale także pogłębianie kłopotów finansowych. Im szybciej zauważony zostanie problem, tym łatwiejsza będzie pomoc w jego pokonaniu.

Instytucje na pomoc w problemach finansowych

Aby pomóc sobie z problemami pożyczkowymi, należy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie warto dopuszczać do sytuacji w których komornik zapuka do drzwi. Powinno się skontaktować z wierzycielem w celu ustalenia wspólnego planu działania. Najlepszym sposobem będzie napisanie pisma i opis sytuacji. Istnieje nadzieja, że bank lub firma pożyczkowa będzie skłonna iść na ustępstwa – wydłużyć okres kredytowania, zmniejszyć ratę lub odroczyć ją w czasie. 

Jeśli osoba posiada kilka kredytów bankowych, warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. Aby skorzystać z tego rozwiązania należy posiadać zdolność kredytową, a historia w BIK-u i bazach dłużników nie może posiadać negatywnych wpisów. Dzięki skonsolidowaniu kredytów, rata do opłacenia będzie mniejsza i nie będzie rozrzucona w kilku miejscach. Wydłuży to też okres kredytowania, jednak pozwoli na systematyczne zmniejszanie się zadłużenia.

Istnieją także instytucje pomagające dłużnikom. Pomocy szukać można w stowarzyszeniach, kancelariach prawnych, fundacjach czy instytucjach pozarządowych. Istnieje także rządowa pomoc dla zadłużonych, której celem jest wsparcie w spłacie długów. Organizacje pomogą w kwestiach prawnych, ułatwią pisanie pism do wierzycieli, zawieraniu ugód czy negocjacjach. Mogą także reprezentować dłużników w postępowaniu sądowym. Co ważniejsze pomoc ta oferowana jest bezpłatnie. 

W przypadku firm oddłużeniowych porady nie są już darmowe. Przedsiębiorstwa te doradzą w kwestii czynności przed postępowaniem windykacyjnym czy postępowaniu komorniczym. Jest to pomoc przydatna dłużnikom, w której doświadczeni pracownicy oferują usługi zarówno osobom indywidualnym jak i przedsiębiorcom. Ich celem jest pomoc mniej doświadczonym osobom, które ze względu na brak wiedzy i doświadczenia, nie są w stanie poradzić sobie z podmiotami działającymi na rynku od wielu lat i posługującymi się nierzadko nieuczciwymi praktykami. Należy jednak pamiętać, aby poznać opinię na temat danej firmy – niektóre z nich pod przykrywką pomocy oferują kolejne chwilówki. 

Problemy finansowe w rodzinie 

Ze względu na słabą edukację w zakresie finansów, niewiele osób wie, że długi dziedziczone są do wysokości otrzymanego spadku. Jedynym sposobem, by uchronić się od rodzinnych długów jest zrzeczenie się spadku. Można to zrobić do pół roku po śmierci dłużnika. Odrzucenie spadku ma związek z kolejnością dziedziczenia. W pierwszej kolejności należy poczekać, aż osoby dziedziczące jako pierwsze odrzucą spadek. W przeciwnym razie nie można odrzucić go, przed dniem powołania. 

Sprawdź również: Pomoc frankowiczom kancelaria

Należy pamiętać o tym, że konsekwencje naszych czynów mogą zostać przeniesione na rodzinę. Ciągnące się problemy finansowe powodują kłótnie, spory rodzinne i oddalanie się od siebie. Często jest to związane z brakiem szczerości. Osoby zadłużone okłamują zarówno siebie jak i swoich najbliższych w obawie przed oceną. Nie warto unikać rozmowy w obawie o to, co może się wydarzyć. Wsparcie psychiczne ze strony krewnych może okazać się punktem zwrotnym w pokonaniu problemów finansowych. 

To warto wiedzieć 

Co zrobić jak się ma problemy finansowe? 

Najważniejszą radą jest podjęcie decyzji o konieczności zmian i rozpoznanie przyczyny problemu. Zmiana przyzwyczajeń

Jak wyjść z kłopotów finansowych?

Skontaktuj się z wierzycielem i spróbuj wydłużyć okres kredytowania lub odroczyć spłatę raty pożyczki. W przypadku banków sprawdzi się kredyt konsolidacyjny. Poszukaj pomocy u specjalistów w danej dziedzinie.

Gdzie mogę szukać pomocy finansowej? 

Pomoc finansową oferują zarówno banki jak i stowarzyszenia, kancelarie prawne, fundacje czy instytucje pozarządowe. Istnieje także rządowa pomoc dla zadłużonych, a na rynku działają firmy oddłużeniowe.

Dodaj komentarz