Odsetki są kosztem naliczanym w przypadku korzystania z pożyczonego kapitału lub stanowią formę odszkodowania za zaległości w opłacaniu należności. Zobacz czym jest przedawnienie odsetek, kiedy odsetki się przedawniają oraz jak liczyć przedawnienie odsetek.
Termin przedawnienia odsetek
Odsetki ulegają przedawnieniu zgodnie z podstawą prawną art. 117 § 1 Kodeksu Cywilnego. Aby odsetki straciły ważność musi minąć pewien czas liczony od dnia wymagalności, czyli powstania długu.
Jednak kiedy dokładnie przedawniają się odsetki? Przedawnienie odsetek w egzekucji komorniczej może mieć inny termin od przedawnienia odsetek związanych z zapłaconymi fakturami.
Generalny termin przedawnienia odsetek w 2022 roku wynosi 6 lat. W przypadku świadczeń okresowych, czyli takich gdzie dłużnik zobowiązany jest do zapłaty w określonych odstępach czasu, termin przedawnienia odsetek wynosi 3 lata. Ten sam termin trzech lat obowiązuje w przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Odsetki od nakazu zapłaty przedawniają się po terminie 3 lat, co potwierdza art. 118 kodeksu cywilnego. Jeśli dłużnik opłacił fakturę przed terminem jej przedawnienia, które wynosi dwa lata, to przedawnienie odsetek od faktur zapłaconych również wyniesie 3 lata.
Przerwanie biegu przedawnienia odsetek
Przerwanie biegu przedawnienia w stosunku do odsetek może wystąpić w przypadku, kiedy wierzyciel nie będzie ubiegał się o własną należność. Aby tak się stało, dłużnik nie może otrzymać:
- wniosków o wszczęcie postępowania,
- upomnień,
- wniosku do sądu
- lub innych dokumentów, które doprowadzić mają do zaspokojenia roszczenia.
Po każdym przerwaniu biegu przedawnienia odsetek liczony jest on na nowo.
Sprawdź również: Czy żona odpowiada za długi męża
Jak liczyć przedawnienie odsetek w 2022 roku
W celu dokonania obliczeń pomogą nam ogólnodostępne w Internecie kalkulatory przedawnienia odsetek. Jeżeli kwota odsetek nie była określona w umowie to stosowne do obliczeń są odsetki ustawowe. Aby zliczyć koszty odsetek potrzebna jest znajomość terminu zapłaty (np. daty płatności na fakturze lub w umowie), daty w której należność została opłacona oraz pełna kwota zobowiązania. Ze względu na zmieniające się dynamicznie w ostatnim czasie stopy procentowe, skorzystanie z kalkulatora odsetek będzie najłatwiejszym rozwiązaniem.
Narzędzie do obliczania zaległości podatkowych możesz natomiast znaleźć na stronach rządowych i jest nim kalkulator odsetek za zwłokę.
Poza odsetkami ustawowymi wierzyciel ma prawo domagać się również innych opłat związanych z zaległą płatnością. Takie dodatkowe koszty muszą jednak znaleźć się w zapisach umowy.
Sprawdź również: Kredyt we frankach co robić?
Sekcja pytań i odpowiedzi (FAQ)
- Ile lat wstecz można naliczyć odsetki ustawowe?
Odsetki ustawowe mogą być naliczane do trzech lat wstecz.
- Jak przedawniają się odsetki z tytułu wykonawczego?
Co do zasady jeżeli nie zostało przerwany bieg przedawnienia odsetek, roszczenie takie przedawnia się po upływie 6 lat.
- Czy odsetki ulegają przedawnieniu?
Tak, odsetki mogą ulec przedawnieniu po upłynięciu określonego czasu.
- Kiedy przedawniają się odsetki od nakazu zapłaty?
Odsetki od nakazu zapłaty przedawniają się po terminie 3 lat.