Co to jest karta kredytowa i debetowa?

Używanie kart kredytowych wzrosło gwałtownie w ciągu ostatniej dekady – obecnie jedna na cztery dorosłe osoby w USA posiada kartę kredytową. Możesz mieć ocenę kredytową, aby określić swoje uprawnienia do niektórych kart kredytowych, ale jaka jest różnica między kartą kredytową a kartą debetową? Odpowiedź może Cię zaskoczyć. Mimo że obie służą do dokonywania płatności poprzez wypłacanie pieniędzy z konta, działają na różnych zasadach. Wiele osób myli kartę debetową z kartą kredytową, które działają inaczej. Karta kredytowa jest elektronicznym systemem płatności, natomiast karta debetowa jest używana jako bezgotówkowa metoda płatności i niewiele wiadomo o tym rodzaju karty poza tym, że można jej używać również jak karty kredytowej.

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest formą elektronicznej gotówki, która pozwala klientowi na “doładowanie” istniejącej linii kredytowej bez ponoszenia odsetek od pieniędzy. Kiedy klient używa karty kredytowej, sklep lub bank odlicza pieniądze z twojego konta, a następnie wysyła rachunek na koniec miesiąca, który zawiera kwotę, którą “obciążyłeś” plus odsetki. Jeśli nie spłacisz w całości swojego salda, te odsetki zostaną dodane do salda i będą rosły.

Karty kredytowe są przydatne, gdy chcesz coś kupić, ale nie masz w tej chwili wystarczającej ilości pieniędzy na koncie. A nie chcesz brać kredytu (lub mieć go w formie pożyczki), ponieważ jest to zbyt ryzykowne i możesz stracić część swoich pieniędzy. Karty kredytowe przydają się również podczas zakupów w internecie. Wystarczy, że wpiszesz adres strony internetowej, oraz numer karty, a Twój koszyk jest automatycznie ustawiony. I nie musisz się martwić o płacenie dodatkowego podatku od sprzedaży, ponieważ sklep nie oczekuje gotówki.

Co to jest karta debetowa?

Karta debetowa to forma płatności elektronicznej, która wykorzystuje Twoje konto bankowe do pobierania opłat od klientów. Kiedy używasz karty debetowej, sprzedawca “obciąża” Twoje konto kwotą, którą płacisz. Różni się to od karty kredytowej, ponieważ nie pobierasz gotówki z konta bankowego. Ale sprzedawca nie zatrzymuje również pieniędzy, którymi “obciążono” kartę. W ten sposób “płacisz” swoje rachunki cudzymi pieniędzmi. Możesz używać karty debetowej wszędzie, gdzie akceptowana jest karta VISA lub MasterCard, ale pamiętaj, że nie możesz jej użyć w miejscu, które jej nie akceptuje. MONEYFAX i IHEARTMEDIA to przykłady firm, które nie akceptują kart debetowych.

Jak uzyskać kartę kredytową?

Pierwszym krokiem w uzyskaniu karty kredytowej jest znalezienie firmy oferującej karty kredytowe, która zaoferuje Ci kartę. Będziesz potrzebował dobrego wyniku kredytowego i dobrego dochodu, aby otrzymać kartę kredytową. Istnieje wiele stron internetowych, które pokazują, które firmy oferujące karty kredytowe akceptują Cię. Te strony internetowe pokażą ci również twój wynik kredytowy, który jest ważną częścią uzyskania karty kredytowej. Istnieje wiele czynników, które są brane pod uwagę podczas obliczania wyniku kredytowego. Musisz więc skupić się na obniżeniu czynników, które obniżają Twoją ocenę kredytową. Niska ocena kredytowa może utrudnić uzyskanie karty kredytowej. Możesz zwiększyć swoją ocenę kredytową, płacąc rachunki na czas i nie dopuszczając do zadłużenia.

Rodzaje kart kredytowych

Istnieje kilka rodzajów kart kredytowych. Najbardziej powszechne rodzaje kart kredytowych to karty sklepowe i karty podróżne.

  • Karty sklepowe pozwalają na używanie karty w każdym sklepie, który akceptuje daną kartę. Do karty sklepowej zazwyczaj dołączona jest również zwykła karta. Tak więc, w przypadku, gdy nie zapłacisz niektórych rachunków na czas, co obniżyłoby twój wynik kredytowy, nadal możesz używać karty w sklepie.
  • Karty podróżne są podobne do kart sklepowych, w tym sensie, że można ich używać w każdym sklepie, który akceptuje te karty. Ale są pewne firmy oferujące karty podróżne, które mają specjalną ofertę, która pozwala na uzyskanie biletów lotniczych za pomocą tej karty.

Kto może otrzymać kartę kredytową?

Każdy, kto ma dobre dochody i ocenę kredytową, może otrzymać kartę kredytową. Ale najważniejszą rzeczą jest posiadanie dobrego wyniku kredytowego, a są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby go zwiększyć. Aby mieć dobrą ocenę kredytową, musisz płacić rachunki na czas i nie mieć długów. Możesz również zaopatrzyć się w monitor oceny kredytowej, który pomoże Ci pozostać na dobrej drodze. Oprócz terminowego płacenia rachunków, możesz również ograniczyć wydatki na karty kredytowe. W ten sposób będziesz mieć mniejsze szanse na popadnięcie w długi i lepszą ocenę kredytową.

Jak poprawić swój wynik dzięki karcie kredytowej?

Poprawienie wyniku kredytowego jest ważne, ponieważ będzie on określał Twój limit na karcie kredytowej oraz oprocentowanie. Aby poprawić swój wynik kredytowy, musisz płacić wszystkie swoje rachunki na czas i nie zadłużać się. Możesz również utrzymać wykorzystanie karty kredytowej poniżej 30%.

Możesz to zrobić spłacając swoje salda jak tylko staną się one wymagalne. Powinieneś również płacić tyle, ile możesz, i nie używać karty kredytowej do takich rzeczy jak artykuły spożywcze i usługi komunalne. Gdy zaczniesz spłacać zadłużenie na karcie kredytowej, Twoja ocena kredytowa wzrośnie. Ale nie martw się, potrzeba czasu, aby zauważyć różnicę.

Sprawdź również: Czy żona odpowiada za długi męża?

Podsumowanie

Karty kredytowe są przydatne, gdy chcesz coś kupić, ale nie masz teraz wystarczająco dużo pieniędzy na koncie. A nie chcesz brać kredytu (lub mieć go jako pożyczki), bo to zbyt ryzykowne i możesz stracić część pieniędzy. Oprócz zwykłych form płatności, karty kredytowe mają zaawansowane funkcje, takie jak podróże bez opłat, elektroniczne płatności rachunków, a nawet płatności za pomocą aplikacji mobilnych. Rozwój kart kredytowych spowodował również wprowadzenie ofert kart kredytowych “bez premii” i “bez kontroli kredytowej”. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę między kartą kredytową a kartą debetową i jak działają.

Dodaj komentarz